Polska

Nowe czerwone strefy. Warszawa, Łódź, Gdański i inne duże miasta na liście

Obraz Adam Novak z Pixabay

152 powiaty w strefie czerwonej, w tym największe polskie miasta, apel o przechodzenie na pracę zdalną i częściowe zamknięcie szkół w Polsce – to w skrócie nowe obostrzenia, które wprowadza polski rząd.

Na listę czerwonych stref trafiły 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Częstochowa, Białystok – m.in. te miasta znalazły się w czerwonej strefie.

Od 17 października obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w strefie żółtej i czerwonej.

  • Działalność gastronomiczna będzie dozwolona od 6 do 21. Poza tymi godzinami jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos.
  • W strefie żółtej i czerwonej podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc.
  • W strefie żółtej w imprezach okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje od 19.10 będzie mogło wziąć udział tylko max. 20 osób, bez możliwości zabaw tanecznych. Zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 25 osób.
  • W strefie żółtej szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.
  • W strefie czerwonej – ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 os. na jedną kasę. Zakaz organizacji imprez okolicznościowych. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób. Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauki zdalnej.

„Wciąż to powtarzamy, zakażamy się w tej chwili na ulicach” – mówił ostatnio wiceminister zdrowia uczulając Polaków na to, żeby przestrzegali obostrzeń.