Informacje

Warszawski ratusz wyda 300 tys. zł. na paradę klaunów. Bohaterkami dnia będą Popelina, Szmira i Tips

Klaun. Obraz GLady z Pixabay

Biuro Kultury m. st. Warszawy w ramach realizacji zadania publicznego wyda blisko 300 tys. złotych na „Inwazję klaunów – I europejski Festiwal klaunady”. Beneficjentem jest Fundacja Zakochana Warszawa – informuje portal zyciestolicy.com.pl.

Umowa została zawarta 23 lipca 2020 roku z okresem obowiązywania od 15 stycznia 2020 do 11 maja 2022 roku. Poza paradą klaunów, która przejdzie ulicami Pragi Północ, mieszkańcy Pragi mają być angażowani przez artystów związanych z „teatrem, cyrkiem i sztuką społeczną” do pochodu poruszającego się po „praskich miejscach performatywnych”.

W trzy wyjątkowe soboty, przez najbliższe trzy lata, władzę nad prawobrzeżną Warszawą obejmie Wielki Rewitalizator, miejski wesołek, król karnawału – Klaun. Festiwal rozpocznie się na ulicach Pragi-Północ, którymi przejdzie pierwsza warszawska klaunada – wydarzenie artystyczne z jednej strony jednoczące rozproszone środowisko cyrkowe działające w Warszawie z drugiej strony będące częścią warszawskiego karnawału, który pokaże miasto w krzywym zwierciadle – informuje echowarszawy.pl.

Bohaterami wydarzenia zaplanowanego na 3 października tego roku, jak czytamy dalej będą m.in. Popelina – matka klaunów, wdowa, straganiarka, Szmira – zabawiaczka, podróżniczka, rewitalizatorka czy Chandra – smutny klaun, miejski bard, zbieracz złomu i piosenek, a także Tips – klauni stylista, wizażysta, influencer, fyzjer uliczny.

To nie jedyny wydatek stołecznego ratusza na aktywności cyrkowe. Biuro Kultury m. st. Warszawy podpisało także umowę dotacyjną z Fundacją Pracownia Inspiracji Społecznych na realizację zadania publicznego „odskocznia dla ucznia – cykl warsztatów cyrkowo-teatralnych” na kwotę 244 tys. Umowa została zawarta w dniu 14 lipca z datą obowiązywania od 1 maja do 30 czerwca. 

Źródło: zyciestolicy.com.pl, echowarszawy.pl, DKP