Informacje

Watykan: interkomunia katolików i protestantów jest niemożliwa

Fot. Pixabay

Stolica Apostolska odmówiła udziału wspólnej komunii dla protestantów z powodów  teologicznych. 

Według katolików różnice teologiczne są „jeszcze tak istotne”, że w chwili obecnej interkomunia między katolikami i ewangelikami jest wykluczona. 

Agencja KNA cytuje list Kongregacji Nauki Wiary adresowany do przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemieckich, bp. Georga Bätzinga, do którego załączone jest wyjaśnienie teologiczne, krytycznie analizujące poszczególne punkty dokumentu Ekumenicznej Grupy Roboczej teologów katolickich i ewangelickich (ÖAK) – pisze Gość Niedzielny. 

Tym samym Kongregacja Nauki Wiary wyraziła swoje zastrzeżenia wobec wspólnego dokumentu ÖAK dotyczącego interkomunii katolików i ewangelików. List z datą 18 września podpisali kard. Luis Ladaria Ferrer, prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz jej sekretarz abp Giacomo Morandi. 

Watykan zarzuca protestantom, że niedoceniana jest „relacja między Eucharystią a Kościołem”. W tekście nie znalazło wyrazu rozumienie Eucharystii i posługi, które nie raz było wyrażane na międzynarodowych forach dialogu katolicko-luterańskiego. Różnice dotyczą postrzegania rzeczywistej obecności Jezusa i pojęcie ofiary Eucharystii, kwestia święceń kapłańskich oraz związek pomiędzy chrztem, Eucharystią i wspólnotą Kościoła.

Źródło: gosc.pl