Informacje

Według Viktora Orbána możliwa jest „zemsta z Brukseli”. Dzisiaj mówi: „Nie ma pośpiechu”

By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48233714

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek, że „nie ma pośpiechu” by uzyskać porozumienie jeszcze w tym roku. Orban potwierdził, że jest przeciwny powiązaniu środków z unijnego budżetu z praworządnością, nawet jeśli dołączona zostanie dodatkowa deklaracja interpretująca. O takim możliwym rozwiązaniu mówił wcześniej wicepremier Jarosław Gowin.

„Dla nas takie rozwiązanie – dodanie jakiegoś oświadczenia, niczym notatki na karteczce samoprzylepnej do kawałka papieru – nie działa” – powiedział Orban w wywiadzie dla publicznego radia, zapytany o rozwiązanie zaproponowane wcześniej przez polskiego wicepremiera Jarosława Gowina. Jak dodał, Węgry nadal stoją na stanowisku, że te dwie sprawy muszą być negocjowane osobno.

Polityk stwierdził, że w deklaracji musiałoby się znaleźć „jasne stanowisko Rady Europejskiej, że zasada warunkowości nie będzie wykorzystywana do tego, żeby naciskać, wywierać nieuzasadniony nacisk na poszczególne państwa członkowskie w kwestiach innych niż uczciwe wykorzystywanie funduszy unijnych”.

Orban zaznaczył też, że „nie ma pośpiechu” by uzyskać porozumienie jeszcze w tym roku. „Zostawmy prawne status quo niezmienione i wszystko pójdzie gładko i szybko” – dodał. Jak zasugerował, w przypadku braku porozumienia głównym poszkodowanym będą inne kraje UE, a nie Polska i Węgry.

Na Twiterze odniósł się do sensacji medialnych związanych z osobą Józsefa Szájera. – „József Szájer jest ofiarą operacji wywiadowczej i że były europoseł popełnił fatalny błąd”.

A także do wypowiedzi Sorosa na temat Węgier. Powiedział, że Węgry toczą z Brukselą i siecią Sorosa bitwę na śmierć i życie.

– George Soros to jedna z najbardziej skorumpowanych osób na świecie. – mówił w piątek rano w Radiu Kossuth Viktor Orbán. – Ma w kieszeni wielu polityków, którzy teraz szantażują Polskę i Węgry w zakresie dostępu do środków finansowych z Unii Europejskiej. – stwierdził.

Według Viktora Orbána środowy apel George’a Sorosa o to, by Unia Europejska nie godziła się na żadne ustępstwa wobec Polski i Węgier, to groźby skierowane wprost do Budapesztu i Warszawy.

Po zawetowaniu przez Węgry i Polskę budżetu Unii Europejskiej i funduszu naprawczego COVID-19  argumenty za emisją obligacji wieczystych nigdy nie były mocniejsze – przekonywał George Soros.

Jednak istotą obligacji wieczystych jest wieloletnia zależność od dawcy kapitału, który nigdy nie podlega spłacie. Spłacane są jedynie roczne odsetki. Na propozycję Sorosa zareagował premier Słowenii Janez Janša, który napisał, że doprowadziłaby ona do zniszczenia wspólnoty europejskiej. „Trzymaj się z dala od Europy, proszę” – napisał na Twitterze premier Słowenii.

Źródło:Twitter/PAP