InformacjeZdrowie

WHO ostrzega przed transmisją powietrzną koronawirusa w zamkniętych pomieszczeniach

Obraz Free-Photos z Pixabay

WHO wystosowała nowe zalecenia ochrony przed koronawirusem SARS-CoV-2 w związku możliwością transmisji powietrznej tego patogenu. Zwrócono uwagę, że w zatłoczonych, zamkniętych pomieszczeniach, takich jak restauracje i fitness kluby, drogą powietrzną mogą być roznoszone mikroskopijne aerozole zawierające koronawirusy. Zakażona osoba może je transmitować na zewnątrz podczas rozmowy, śpiewania lub wysiłku fizycznego. Nie musi wtedy kaszleć lub kichać- informuje WHO w liście otwartym opublikowanym na łamach „Clinical Infectious Diseases” .

Wirusy, takie jak koronawirtus SARS-CoV-2 czy wirusy grypy, mogą być roznoszone drogą kropelkową. Chodzi o krople większych rozmiarów, w których mogą się one znajdować – przekraczające 5 mikronów (ludzki włos w przekroju ma od 60 do 120 mikronów). Mogą być one uwalniane przez zakażone osoby podczas kaszlu lub kichania, wraz ze śliną oraz śluzem układu oddechowego.

W przypadku transmisji powietrznej drobnoustrojów specjaliści mówią o aerozolach jeszcze mniejszych, nieprzekraczających 5 mikronów. Przypuszcza się, że mogą się one wydobywać z organizmu zakażonej osoby nawet podczas wydechu, a później – utrzymywać w powietrzu przez wiele godzin. Stanowią zatem szczególne zagrożenie w zamkniętych pomieszczeniach, w których znajduje się wiele osób – zwłaszcza, gdy nie używa się masek ochronnych.

Zaleca się zatem, że by – na ile to możliwe – unikać miejsc zatłoczonych i wietrzyć pomieszczenia zamknięte. Należy też używać masek ochronnych, szczególnie wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniego dystansu wobec innych osób.

Międzynarodową grupę badaczy poparł prof. Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA. Podczas konferencji prasowej w czwartek przyznał on, że choć nie ma wciąż wystarczających dowodów naukowych dotyczących transmisji powietrznej koronawirusa, to uzasadnione jest podejrzenie, że to się zdarza.

Źródło: PAP, tvp.info