Informacje

Większość Polaków popiera zawetowanie unijnego budżetu przez Polskę i Węgry

European Union flag. EU Flag blowing in the wind.

Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM wskazuje, że większość ankietowanych (57 proc.) popiera weto wobec unijnego budżetu w przypadku powiązania go z praworządnością. Przeciwnego zdania jest niespełna 20 proc. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ankietowanym zadano pytanie, co Polska powinna zrobić z unijnym budżetem, jeśli mechanizm warunkowości będzie miał wejść w życie. Większość – bo niemal 57,4 proc. uczestników sondażu – twierdzi, że w takim przypadku polskie władze powinny zdecydować się na weto.

19,5 proc. ma odmienne zdanie – ta grupa uważa, że Polska powinna poprzeć unijny budżet wraz z mechanizmem uzależniającym wypłatę od przestrzegania zasad praworządności. Zdania w tej sprawie nie ma ponad 23 proc. pytanych.

Z sondażu wynika też, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji domagają się odrzucenia mechanizmu i zawetowania budżetu. Głosujący na Koalicję Obywatelską i PSL-Kukiz’15 zgadzają się na poparcia mechanizmu, ale domagają się zawetowania unijnego budżetu. Tylko wyborcy Lewicy popierają mechanizm i powiązany z nim unijny budżet.

Weto budżetu Unii

Przypomnijmy, ze podczas spotkania ambasadorów krajów unijnych doszło do zawetowania unijnego budżetu przez Polskę i Węgry. Wcześniej podjęto decyzję o powiązaniu wypłat środków unijnych z praworządnością.

5 listopada po raz pierwszy w historii Unii zdecydowano, że wypłaty unijnych środków będą zależeć od przestrzegania przez kraje członkowskie zasad państwa prawa i posiadania niezależnego sądownictwa . Według rozporządzenia decyzje o ewentualnym zawieszaniu bądź odbieraniu krajom środków mają być podejmowane na wniosek Komisji Europejskiej przez Radę Unii większością kwalifikowaną.

W mijającym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przesłał do Brukseli oficjalny list, w którym odrzucił projekt rozporządzenia i zagroził zastosowaniem weta ws. unijnego budżetu.

Źródło: dgp.pl, mangapolonia.pl, tvp.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *