Informacje

Wielka Brytania w przyszłym tygodniu rozpoczyna szczepienia na Covid-19

Fot.pixabay

Wielka Brytania stała się pierwszym zachodnim krajem, który licencjonował szczepionkę przeciwko Covidowi, otwierając drogę do masowych szczepień szczepionką Pfizer/BioNTech, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu u osób najbardziej zagrożonych.

Szczepionka ta została dopuszczona do użytku w nagłych wypadkach przez Urząd Regulacyjny ds. Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (MHRA), wyprzedzając decyzje USA i Europy.

Jako pierwszy kraj na świecie dopuściła w środę do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Jak poinformował minister zdrowia Matt Hancock – szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia.W listopadzie amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecka firma BioNTech poinformowały, że ich szczepionka daje 90 proc. skuteczności. Wielka Brytania już wcześniej podpisała kontrakt za zakup 40 mln dawek.

Koncern Pfizer poinformował w listopadzie, że ostateczne wyniki końcowej fazy badań jego przygotowywanego z firmą BioNTech SE projektu szczepionki przeciw Covid-19 wykazały 95 proc. skuteczności.

Amerykański koncern farmaceutyczny podał, że szczepionka opracowywana we współpracy z niemiecką firmą okazała się skuteczna we wszystkich grupach wiekowych i etnicznych, a po jej zastosowaniu nie wystąpiły żadne poważne efekty uboczne, co pokazuje, że substancja może być szeroko stosowana na całym świecie – pisze Reuters.

Efektywność szczepionki u dorosłych powyżej 65 lat, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg Covid-19, wyniosła 94 proc.

Jak przekazał Pfizer, podczas badań klinicznych, w których wzięło udział ponad 43 tys. wolontariuszy, odnotowano 170 zachorowań, z których 162 stwierdzono u osób, którym podano placebo, a osiem u zaszczepionych ochotników. Dziesięć osób ciężko przeszło chorobę, z których tylko jedna otrzymała wcześniej szczepionkę, a reszta – placebo.

Substancja była dobrze tolerowana przez uczestników badania, a występujące przy jej podaniu skutki uboczne określono jako „w większości łagodne do umiarkowanych” i zaznaczono, że szybko ustępowały. Jedynym poważnym działaniem niepożądanym, które dotknęło ponad 2 proc. zaszczepionych, było zmęczenie, po podaniu drugiej dawki skarżyło się na nie 3,7 proc. badanych – relacjonuje agencja.

Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer, dodał: „Dzisiejsza autoryzacja na użytkowanie w Wielkiej Brytanii stanowi historyczny moment w walce z Covidem-19. Autoryzacja ta jest celem, do którego dążymy od czasu, gdy po raz pierwszy zadeklarowaliśmy, że nauka wygra i pochwalamy MHRA za zdolność do przeprowadzenia starannej oceny i podjęcia w porę działań, które pomogą chronić mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Chociaż szczepionka musi być przechowywana w temperaturze -70C, firmy twierdzą, że może być przechowywana do pięciu dni w lodówce, w temperaturze 2-8°C. Pierwszymi priorytetowymi grupami do zaszczepienia są mieszkańcy domów opieki, którzy mogą nie być w stanie przyjść do ośrodka szczepień, wraz z personelem, który się nimi opiekuje. Przy temperaturze w lodówce może być możliwe sprowadzenie do nich szczepionki. Następne w kolejce będą osoby powyżej 80 roku życia i personel NHS.

Dane testowe wykazały, że szczepionka miała taką samą skuteczność wśród młodszych ochotników i tych po 65 roku życia, którzy są najbardziej narażeni na ryzyko ze strony Covida. Płeć, rasa i pochodzenie etniczne również nie miały żadnego znaczenia..

Pfizer i BioNTech twierdzą, że ich połączona sieć produkcyjna ma potencjał, aby dostarczyć globalnie do 50m dawek szczepionek w 2020 roku i do 1,3 mld dawek do końca 2021 roku.

Źródło:PAP/Reuters/The Guardian