Gospodarka

Wielkie banki piorą brudne pieniądze karteli narkotykowych i organizacji terrorystycznych. Także w Polsce

Fot. Pixabay

Ze śledztwa Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) wynika, że sprawa dotyczy m.in. ING, HSBC, JPMorgan Chase i Deutsche Banku. Według Bloomberga na liście znalazł się także bank z Polski.

„Pieniądze karteli narkotykowych, zorganizowanych grup przestępczych, skorumpowanych przywódców. Pieniądze, z których finansowane są organizacje terrorystyczne, krwawe wojny i przemyt ludzi. Wszystko wyprane” – pisze portal BuzzFeed News.

Przez 16 miesięcy dziennikarze prawie stu redakcji przeanalizowali ponad 2,5 tys. tajnych dokumentów z biura amerykańskiego Departamentu Skarbu – Financial Crime Enforcement Network (FinCEN) – pod kątem podejrzanych transakcji finansowych na kwotę ponad 2 bln dolarów. 

Wynika z niego, że największe światowe, w tym HSBC, JPMorgan Chase czy Deutsche Bankbanki współpracowały z klientami, którzy byli na bakier z prawem. Banki nie zaprzestawały współpracy nawet, gdy nakładano na nie kary i sankcje. Podejrzane firmy najczęściej były rejestrowane w rajach podatkowych.

Bloomberg pisze, powołując się na Gazetę Wyborczą, że w pranie brudnych pieniędzy był zaangażowany także polski oddział ING Bank Śląski SA. Investico, portal prowadzący śledztwo, twierdzi, że w Polsce były prane pieniądze mafii rosyjskiej poprzez spółki cypryjskie i banki łotewskie i ukraińskie.

„Przychody z zabójczych wojen narkotykowych, fortuny (zdobyte) kosztem państw rozwijających się i z trudem oszczędzane pieniądze skradzione w piramidach finansowych – wszystko to dostało zgodę na transfer do i z tych finansowych instytucji” – pisze BuzzFeed News. „Podejrzane płatności krążyły po całym świecie (…), od świata międzynarodowego sportu po Hollywood, luksusowe nieruchomości i restauracje sushi” – opisuje portal. 

Okazuje się, że dla finansowych gigantów kwestie etyczne były dużo mniej istotne niż natychmiastowe zyski. 

Źródło: Interia.pl, Bloomberg, Investico