Gospodarka

Wielkie kasa dla samorządów

Pieniądze, fot. Alicja, Pixabay

Strumień pieniędzy popłynie do samorządów. Jak zakomunikowała minister Jadwiga Emilewicz, 5 miliardów trafi do gmin a milion do powiatów. 

To efekt piątkowych prac Sejmu, który kontynuuje przyjmowanie mechanizmów i działań systemowych w skrócie określanych tarczą w tym wypadku inwestycyjną. Jak powiedziała wicepremier i minister na konferencji prasowej w Katowicach, to nowe środki, które będą przyznane każdej gminie i powiatowi a podział nastąpi proporcjonalnie.  Kwoty do gmin trafią po uwzględnieniu planów inwestycyjnych oraz ich zamożności. 

Jak wyliczyła wiceminister, to około 10 procent wartości wszystkich inwestycji samorządowych w kraju, zaś najniższa kwota dofinansowania wynosić będzie pół miliona złotych (dotyczy to zarówno gmin jak i powiatów). W wypadku powiatów 1 miliard oznacza 20% wartości ich inwestycji. Pieniądze te mają również wypełnić lukę, jaką samorządy odnotowują w wyniku pandemii Covit-19. 

Wicepremier Emilewicz zwróciła się do Senatu i Sejmu o akcelerację prac nad tą uchwałą, co może sprawić, iż dedykowane samorządom kwoty trafią do nich jeszcze latem, co w efekcie ma sprawić, iż nie będą one rezygnować bądź ograniczać sowich inwestycji. ale które najlepiej, najszybciej wyjdzie z tego z dobrym skutkiem gospodarczym. Inwestujemy w Polskę, łączy nas Polska, mamy przed sobą wiele projektów do zrealizowania i to pierwsze podsumowanie od 11 marca do dziś wypada dla Polski umiarkowanie, ale optymistycznie” – zapewniła wicepremier.