Polska

Wiemy jak będzie wyglądało zaprzysiężenie Prezydenta Andrzeja Dudy? Wiele środków ostrożności w dobie koronawirusa.

Prezydent Andrzej Duda fot. Jakub Szymczuk/KPRP

W czwartek 6 sierpnia planowane jest Zgromadzenie Narodowe. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i na drugą kadencję obejmie urząd prezydenta.

– Prezydent będzie zachowywał istotny dystans, maseczka przeszkadzałaby podczas przysięgi czy zabierania głosu – ocenił główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. O to, czy prezydent podczas zaprzysiężenia powinien mieć maseczkę, Pinkas był pytany na antenie RMF FM. – Prezydent podczas zaprzysiężenia będzie zachowywał dystans i to bardzo istotny, wystarczający, żeby wszyscy, którzy są na sali, mieli poczucie bezpieczeństwa – powiedział szef GIS. Dodał, że „parlamentarzyści i zaproszeni goście także będą utrzymywać dystans, choć już nie tak duży, i będą mieli obowiązek założenia specjalnych, bezpiecznych maseczek FFP2”. – Tak to ustaliliśmy z panią marszałek Sejmu – podał.

Planowane środki bezpieczeństwa zakładają, że uczestnicy czwartkowego Zgromadzenia Narodowego będę mieć mierzoną temperaturę, zapewnione zostaną im też rękawiczki i maseczki ochronne. Na galerii sejmowej goście będą zajmowali co drugie miejsce. Kluby poproszone zostały o przekazanie informacji o liczbie uczestników Zgromadzenia.

źródło: rmf,onet