Zdrowie

Wpatruj się w nie 3 minuty dziennie a znacząco poprawisz wzrok

Obraz Hans Braxmeier z Pixabay

Patrzenie na ciemnoczerwone światło przez trzy minuty dziennie działa korzystnie na słabnący z wiekiem wzrok – twierdzą naukowcy z Uniwersyteckiego College’u Londyńskiego (UCL). Zespół, którego wyniki ukazały się w Journals of Gerontology, uważa, że odkrycie to może sygnalizować erę domowych terapii okulistycznych, pomagających milionom ludzi z naturalnie pogarszającym się wzrokiem.

W wieku ok. 40 lat u ludzi komórki siatkówki zaczynają się starzeć. -W miarę starzenia nasz wzrok znacząco się pogarsza. […] Stopniowo pogarsza się zarówno czułość siatkówki, jak i widzenie barwne. Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństw, jest to coraz ważniejsza kwestia – podkreśla prof. Glen Jeffery. – Aby powstrzymać lub odwrócić ten spadek, staraliśmy się zrestartować starzejące się komórki siatkówki za pomocą krótkich impulsów światła długofalowego – mówi naukowiec.

Wcześniejsze badania na myszach, trzmielach i muszkach owocowych wykazały, że ekspozycja na głęboką czerwień (fale o długości 670 nm) znacząco poprawia funkcję fotoreceptorów siatkówki. Podobne działanie potwierdziły własnie badania na ludziach.  Cena czerwonej latarki czy lampki LED to kilka-kilkanaście dolarów dlatego odkrycie może być przełomem w okulistyce

Na potrzeby eksperymentu utworzono 24-osobową grupę; zebrano 12 kobiet i 12 mężczyzn w wieku 28-72 lat bez chorób oczu. Wszyscy dostali do domu latarkę LED-ową. Proszono, by przez 2 tygodnie po 3 minuty dziennie wpatrywać się w strumień światła o długości fali rzędu 670 nm (oczy mogły być zamknięte, bo powieka nie odfiltrowuje tej długości światła). Okazało się, że u niektórych osób w wieku 40 lat i starszych zdolność do wykrywania kolorów poprawiła się nawet o 20%. Poprawa była szczególnie zaznaczona dla niebieskiej części widma, która jest bardziej dotknięta skutkami pogorszonej funkcji mitochondriów.

– Nasze badanie pokazuje, że za pomocą krótkiej ekspozycji na długość światła doładowującą podupadły system energetyczny komórek siatkówki można znacząco poprawić wzrok u starszych osób. Przypomina to doładowanie akumulatora.

-Zbudowanie naszego urządzenia kosztuje ok. 12 funtów, dlatego technologia pozostaje dostępna dla społeczeństwa – mówią badacze. Światło o długości fali 670 emitują na przykład czerwone żarówki i czerwone diody LED. Jak każdą terapię, powinno się ja jednak wcześniej skonsultować z lekarzem.

Źródło: UCL, PAP