Polska

Wszystkich Świętych 2020. Cmentarze zamknięte ale…nie wszystkie. Jaki jest mandat za wejście na cmentarz?

Cmenmtarz. Znicze. Obraz summa z Pixabay

Zamknięte cmentarze na Wszystkich Świętych. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rządu wprowadzające koleje obostrzenia w związku z trwającą pandemią koronawirusa, m.in. dot. zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada.

„Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd czekał z podjęciem tej decyzji, sądząc, że liczba zachorowań może spadać. 

– Od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. zakazuje się wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych – czytamy w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.

Nie wszystkie cmentarze są zamknięte

„Bramy cmentarzy pozostają otwarte” – poinformował Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. Jak powiedział, powodem są „liczne uroczystości pogrzebowe na terenie miasta”. Mimo zakazu, jak ogłosił, ci którzy odwiedzą miejscowe nekropolie, że nie zostaną ukarani mandatami przez straż miejską.

Podkreślił, że rozporządzenie „nie obliguje władz miasta do zamykania bram cmentarzy (choćby ze względu na odbywające się pogrzeby)”. „W związku z tym, odpowiadając na liczne pytania Państwa w tej sprawie informuję, że bramy cmentarzy pozostają otwarte zarówno 31.10 jak i w kolejnych dniach” – napisał w mediach społecznościowych Bakun.

Jak wyjaśnia Maciej Wolański z biura prezydenta miasta Przemyśla, „prezydent, w związku z ogłoszonym zarządzeniem premiera dalej ustosunkowuje się do tego, że cmentarze są zamknięte”. – Natomiast, w związku z licznymi uroczystościami pogrzebowymi odbywającymi się na terenie miasta, prezydent podjął decyzję, że nie zamyka bram dla uczestników tych uroczystości, a także dla czynności związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku na terenie cmentarzy – podkreśla Wolański.

Cmentarz czy park cmentarny?

Późnym wieczorem w piątek w sieci pojawiła się informacja, iż proboszcz jednej z parafii w Ksawerowie pod Łodzią zostawił otwartą furtkę dla odwiedzających cmentarz. Na bramie wywiesił kartkę z napisem „Park cmentarny„.

Mimo zakazu mieszkańcy Ksawerowa i okolic korzystają i odwiedzają groby zmarłych na tym cmentarzu. Na miejsce w sobotę przyjechały radiowozy policyjne. Jak dowiedział się Głos Wielkoposki, funkcjonariusze próbowali przekonać księdza do zamknięcia furtki. Chyba jedna nieskutecznie, gdyż po godzinie 10 nadal na teren można było wchodzić.

Informacje o otwartych furtkach niektórych cmentarzy pojawiły sie także m.in. w Łodzi. Policja jednak szybo reaguje na takie zgłoszenia i po przyjeździe na miejsce bramy nekropolii sa zamykane. Nie radzimy więc łamać zakazu wprowadzonego przez rząd bowiem za wejście na cmentarz 1 i 2 listopada można dostać mandat.

Jaka jest kara za wejście na cmentarz 1 i 2 listopada?

W rozporządzeniu o zamknieciu cmentarzy na Wszystkich Świętych i Zaduszki nie znajdziemy informacji o konsekwencjach grożących osobom, które pomimo zakazu będą przebywały na cmentarzach w dniach 31.10-2.11. Jednak funkcjonariusze prawa będą posiłkować się ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Dokument ten określa „kary pieniężne za niestosowanie się ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń oraz za niewykonanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii”. Zgodnie z treścią ustawy, za złamanie zakazu wejścia na cmentarz grozi kara pieniężna w wysokości od 5000 zł do 30 000 zł – informuje se.pl.

Źródło: se.pl, Głos Wielkopolski, Facebook, tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *