Informacje

Wyborczy rollercoaster. Biden na prowadzeniu. Kto zasiądzie w Białym Domu? Głosy w Wisconsin będą liczone ponownie

Official portrait of Vice President Joe Biden in his West Wing Office at the White House, Jan. 10, 2013. (Official White House Photo by David Lienemann).

Wciąż nie wiadomo, kto w styczniu obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

Kandydat demokratów, Joe Biden ma w tej chwili 238 zapewnione głosów elektorskich, republikanin Donald Trump – 213. Do ostatecznego zwycięstwa potrzebne jest 270 głosów.

Urzędujący prezydent prowadzi w Georgii, Karolinie Północnej i Pensylwanii, które mają w sumie 51 elektorów. Joe Biden prowadzi w Michigan, Nevadzie i Wisconsin, co oznacza, że o ile wygra w tych stanach zostanie prezydentem. Różnice pomiędzy kandydatami są jednak tak małe, że rozstrzygnięcie wyborów nastąpi prawdopodobnie dopiero w piątek, gdy podliczone zostaną wszystkie głosy ze stanu Pensylwania.

„Wczoraj wieczorem prowadziłem, często znacznie, w wielu kluczowych stanach, w prawie wszystkich przypadkach zarządzanych i kontrolowanych przez demokratów. Później, jeden po drugim, przewaga zaczęła magicznie znikać, kiedy policzono niespodziewane partie głosów” – stwierdził Trump w jednym z ostatnich wpisów na Twitterze. Ta sugestia wyborczego oszustwa wywołała wiele komentarzy w USA i na całym świecie.

Bill Stepien, szef sztabu wyborczego Trumpa napisał w oświadczeniu, że w kilku hrabstwach Wisconsin pojawiły się doniesienia o nieprawidłowościach budzące poważne wątpliwości co do wiarygodności wyników.

Źródło: The Associated Press, TT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *