InformacjeŚwiat

Wybory prezydenckie już w niedzielę. W nowym Jorku padł rekord

Obraz Free-Photos z Pixabay

W nowojorskim okręgu konsularnym odnotowano rekordowe zainteresowanie polonijnego elektoratu głosowaniem w wyborach prezydenta Polski. Konsul generalny Adrian Kubicki poinformował w czwartek, że zamiar głosowania zgłosiło do placówki 13 600 wyborców. Dla porównania do wyborów parlamentarnych w minionym roku zarejestrowało się ok. tysiąca osób mniej. Frekwencja sięgała wówczas około 80 proc.

„Do tylu osób wysłaliśmy pakiety wyborcze, a pozytywna wiadomość jest taka, że otrzymaliśmy już blisko 6000 odpowiedzi. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami jutro i w sobotę przyjdzie ich jeszcze więcej i jak myślę frekwencja będzie dobra” – powiedział konsul.

Organizowanie wyborów korespondencyjnych stało się spektakularną akcją, na skalę jakiej jeszcze nigdy dotąd nie było – ocenił Kubicki. Wyjaśnił, że ze względu na ograniczenia wiążące się w USA z pandemią Covid-19, w tym zakaz dużych zgromadzeń, polskie służby konsularne rekomendowały MSZ przeprowadzenie głosowania drogą korespondencyjną. Zalecał to także amerykański Departament Stanu.

Konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki ocenił zainteresowanie tamtejszej polonijnej społeczności wyborami jako „umiarkowanie duże”. W Chicago zarejestrowało się do głosowania korespondencyjnego 12 784 osób.

Źródło: PAP