Świat

Wybory prezydenckie w USA 2020. Aż 90 mln głosów oddano przed dniem wyborów. Obama wsparł Bidena

By Cezary p - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4399222

Wybory w USA w 2020 r. będą z pewnością na swój sposób wyjątkowe, choćby ze względu na to, jak wiele głosów oddano przed nominalnym dniem głosowania. Światowa pandemia koronawirusa nie jest pierwszym globalnym kryzysem, z jakim mierzą się Stany Zjednoczone w okresie wyborczym.

Faworyt wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych

Donald Trump znów nie jest faworytem wyborów. Cztery lata temu mimo niesprzyjających sondaży zdołał zwyciężyć, głównie dzięki zwycięstwom w stanach z tzw. Pasa Rdzy (Rust Belt) – Michigan (przewaga 11 tys. głosów), Pennsylwanii (44 tys. głosów więcej) oraz Ohio (przewaga 447 tys. głosów).

Barack Obama dołączył do kampanii wyborczej Joe Bidena. Politycy wspólnie odwiedzili m.in. miasto Flint w stanie Michigan, gdzie były prezydent wygłosił przemówienie. Były prezydent USA zarzucił Donaldowi Trumpowi, że zlekceważył zagrożenie wynikające z pandemii koronawirusa. Barack Obama wyraził obawy, że postępowanie Trumpa doprowadziło do sytuacji, gdy zagrożony jest cały amerykański system opieki zdrowotnej.

Głosowanie korespondencyjne w USA.

Teraz, w dobie pandemii COVID-19, pojawiły się pomysły powszechnego głosowania korespondencyjnego. Już teraz wiadomo, że oddano blisko 90 mln głosów przed dniem wyborów – zrobił to także sam Donald Trump.

„Powszechne głosowanie korespondencyjne sprawi, że wybory w 2020 r. będą najbardziej nieprawidłowymi i nieuczciwymi w historii. To będzie wielki wstyd dla Stanów Zjednoczonych. Przesunąć wybory do czasu, gdy ludzie będą mogli właściwie i bezpiecznie zagłosować???” – pisał w lipcu prezydent USA na Twitterze.

Trump szybko się z tego wycofał, bowiem już następnego dnia stwierdził, że nie chciałby jedynie, aby wszyscy „czekali trzy miesiące i później przekonali się, że głosy zniknęły i wybory nie mają znaczenia”. – Czy chcę zmiany daty (wyborów)? Nie, ale nie chcę zmanipulowanych wyborów – podkreślił.

Prezydent nie ma bezpośredniej możliwości zmiany daty wyborów bez zgody Kongresu, którego niższa izba kontrolowana jest przez opozycyjnych Demokratów. Z tego powodu wszelkie plotki o przełożeniu wyborów stały się bezpodstawne.

Od 1848 r. wybory prezydenckie w USA odbywają się jednego dnia co cztery lata – konkretnie w pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada. Od tej pory kraj doświadczył różnego rodzaju kryzysów – wojna domowa, I i II wojna światowa, Wielki Kryzys, walka czarnoskórych o prawa obywatelskie, wojna z terroryzmem czy kryzys roku 2008. Jednak z żadnego z tych powodów i nigdy w historii USA nie doszło do opóźnienia dnia wyborów. Teraz pomomo pandemii będzie podobnie.

Wybory w USA. Nie wszystkie głosy dotrą na czas

Dziennik „Wall Street Journal” obawia się, że nie wszystkie głosy oddane korespondencyjnie zostaną w USA dostarczone na czas. Do piątku w kluczowych stanach ponad siedem milionów wysłanych obywatelom kart wyborczych nie zostało zwróconych – wylicza „WSJ”.

Wyliczenia „WSJ” dotyczą 13 stanów, w których rywalizacja między kandydatami jest najbardziej zacięta i w których głosy oddane przedterminowo, by zostać uwzględnione, muszą spłynąć najpóźniej w dzień wyborów. Z analizy wykluczono stany, w których karty wyborcze można przyjmować po wtorku, o ile mają one stempel z wcześniejszą datą. To m.in. Pensylwania oraz Karolina Północna.

Siedem milionów pakietów, które nie trafiły jeszcze do komisji w uwzględnionych przez „WSJ” stanach oznacza ponad jedną czwartą z wysłanych do wyborców.

Dziennik wyraża obawy, że listonosze nie dadzą rady dostarczyć wielu głosów na czas i wskazuje, że w ostatnim tygodniu października w wielu miejscach przy przesyłkach są zastoje. Amerykańska poczta przyznaje, że odnotowuje wzmożony ruch i zapewnia, że podjęła nadzwyczajne środki, by karty wyborcze spływały na czas. Jej pracownicy często pracują w nadgodziny oraz niedzielę.

Kiedy wybory w USA?

Wybory w Stanach Zjednoczonych odbędą się już we wtorek, 3 listopada.

ródło: dziennik.pl, onet.pl, bankier.pl, o2.pl