Świat

Wybory w USA. Po raz pierwszy w historii kobieta będzie amerykańskim wiceprezydentem? Kim jest Kamala Harris?

Walka o urząd prezydenta USA ciągle jest zacięta – i ciągle nie wiemy ostatecznie, jak się skończy. Wszystko na razie wskazuje na to, że wygra Demokrata, choć sądowe spory mogą jeszcze trochę potrwać. Poza Joe Bidenem to oznacza też triumf młodej senatorki z Kalifornii Kamalii Harris, która zostanie wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

To historyczny moment – po raz pierwszy na stanowisku amerykańskiego wiceprezydenta może znależć się kobieta. I po raz pierwszy ktoś, kto nie jest biały – Harris ma hinduskie i jamajskie korzenie.

Wiceprezydent w USA w sumie nie ma zbyt wiele do roboty. Wprawdzie przewodniczy obradom Senatu, ale głosować nie może. Jego rola w systemie politycznym jest więc głównie reprezentacyjna. Pojawia się na spotkaniach, dba o prestiż władzy, reprezentuje szefa. Ale…

…Teoretycznie wiceprezydent w USA jest naturalnym zastępcą swojego szefa. Dzieje się tak w trzech przypadkach : śmierci, zrzeczenia się lub usunięcia z urzędu prezydenta. Joe Biden ma już 77 lat, więc media poschwyciły temat i zastanawiają się czy kobieta bedzie rządzić najpotężniejszym krajem na świecie?

W przypadku pełnej kadencji Joe Bidena, jeśli prezydentem zostanie, Kamala Harris będzie naturalną kandydatką na najwyższy urząd w Ameryce za 4 lata. Biden już zapowiedział, że nie będzie starał się o reelekcję.

Kim jest Kamala Harris?

Kamala Harris jest trzecią kobietą w historii USA wyznaczoną na kandydatkę na urząd wiceprezydenta. Przed nią były tylko Geraldine Ferraro w 1984 i Sarah Palin w 2008. Ale to Harris ma realne szanse, by funkcję wiceprezydenta faktycznie objąć. Przy okazji byłaby pierwszą osobą o innym niż biały kolor skóry osobą na tym stanowisku.


Rodzicami Kamali Harris są imigranci. Matka, lekarka i biolożka Shyamala Gopalan Harris pochodzi z Indii, zaś ojciec Donald Harris, profesor ekonomii, jest Jamajczykiem.

W 1986 Kamala Harris ukończyła studia politologiczne na Uniwersytecie Howarda, potem prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim. W 1990 r. stała się członkiem kalifornijskiej palestry, potem została prokuratorką. Specjalizowała się w sprawach dotyczących seksualnego napastowania dzieci.

W 2011 r. została Prokuratorem Generalnym stanu Kalifornia i pełniła tę funkcję do 2016 r. Była pierwszą kobietą i pierwszą osobą o innym pochodzeniu etnicznym na tym stanowisku.

Jej życie prywatne przypomina życie żony Joe Bidena, Jill. Harris w w 2014 r. poślubiła wdowca z dwójką dzieci, Douglasa Emhoffa, prawnika pochodzącego z żydowskiej rodziny. Syn Cole i córka Ella byli już wówczas w szkole średniej, a jak ujawniono w czasie kampanii na Harris mówią „Momala”.

Jeżeli Joe Biden zostanie prezydentem, a Kamala Harris wiceprezydentką, Douglas Emhoff zostanie „drugim gentelmanem” – pierwszym mężczyzną w tej roli. Na razie wziął urlop i towarzyszy żonie podczas kampanii wyborczej, ma nawet specjalny hastag na Twitterze #DougHive.

Źródło: CNN, bezprawie.pl, gs24.pl