ŚwiatVideo

Wyciekło pełne nagranie z zatrzymania George’a Floyda

Źródło: YouTube/DailyMail

Daily Mail opublikował po raz pierwszy całe nagranie z kamery policyjnej, pokazujące zatrzymanie George’a Floyda, Afroamerykanina, który zmarł po tym, gdy jeden z funkcjonariuszy przez 8 minut i 46 sekund przyciskał jego kark kolanem. Śmierć Floyda wywołała falę demonstracji i protestów na całym świecie odbywających się pod hasłem Black Lives Matter.

Do zdarzenia doszło 25 maja w Minneapolis. Na nagraniu, które trafiło do mediów, widać załamanie George’a Floyda, gdy policjant mierząc do niego bronią, każe mu wysiąść z samochodu. – Proszę cię, nie strzelaj – powtarza Floyd. Widać też, jak opiera się, gdy policjanci usiłują wsadzić go do radiowozu. Mówi, że cierpi na klaustrofobię. – Proszę, nie strzelaj do mnie, człowieku. Właśnie straciłem matkę – dodaje.

Po krótkiej szamotaninie widać, jak pada na ziemię, przyciskany kolanem jednego z funkcjonariuszy. Powtarza, że nie może oddychać, wzywa matkę. Słychać nawet, jak mówi: „prawdopodobnie tak umrę”.

Zapis z kamer został opublikowany w połowie lipca, ale sąd w Minneapolis zdecydował, że może być oglądany tylko w sali sądowej – podaje „Daily Mail”. Teraz wyciekły do mediów.

Nagrania pochodzą z kamer funkcjonariuszy Thomasa Lane’a i Alexa Kuenga. Byli pierwszymi funkcjonariuszami, którzy przyjechali na miejsce po zgłoszeniu, że Floyd próbował zapłacić fałszywym banknotem 20-dolarowym za papierosy.

Tym, który klęczał na szyi Floyda był trzeci funkcjonariusz Derek Chauvin. Został oskarżony o morderstwo drugiego stopnia. Pozostali funkcjonariusze zostali oskarżeni o pomoc i podżeganie. Proces rozpocznie się w marcu przyszłego roku.

Źródło: Daily Mail, Onet, You Tube