Gospodarka

Wynaleźli szybki test na koronawirusa, teraz idą na giełdę

Fot. Genomtec.com

Wrocławska innowacyjna spółka Genomtec jest autorem testu, który wykrywa zakażenie koronawirusem w 11 min. W I kwartale 2021 r. może zadebiutować na rynku NewConnect. 

Firma jest autorem wielu wynalazków w tym Genomtec ID – niewielkiego urządzenia, które może przeprowadzić teksty genetyczne w kilkanaście minut. Ma to niebagatelne znaczenie przy wykrywaniu chorób zakaźnych. Produkt może być używany przez lekarzy pierwszego kontaktu i uniezależnia pacjenta od laboratoriów. 

Test bazuje na nowoczesnej technologii i gwarantuje wiarygodność wyników. Urządzenie już wkrótce zostanie wdrożone do produkcji a spółka czeka na komercjalizacje projektu. 

„Nasze rozwiązanie może zmienić dotychczasowe funkcjonowanie diagnostyki genetycznej. Chcemy upowszechnić dostęp do pewnej, szybkiej i przystępnej cenowo analizy. Nad naszym flagowym rozwiązaniem tj. mobilnym analizatorze molekularnym – Genomtec ID – pracujemy już drugi rok. Wiele istotnych kamieni milowych już za nami. W ostatnim czasie sfinalizowaliśmy system beta Genomtec ID. Obecnie analizator posiada już docelowy kształt zapewniający mobilność systemu. Prace nad analizatorem są niezwykle dynamiczne” – mówi prezes i założyciel Genomtec, Miron Tokarski.

Według planów zarządu sprzedaż Genomtec ID ma rozpocząć się już w pierwszym półroczu 2022 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało dofinansowanie na ten projekt w wysokości 1,6 mln euro, czyli ok. 7 mln zł.

Wrocławska firma posiada skomercjalizowany także test w kierunku diagnostyki koronawirusa SARS-CoV-2. Jego zaletą jest także uzyskanie wyniku w bardzo krótkim czasie. Test został dopuszczony w czerwcu 2020 r. do obrotu na terenie Unii Europejskiej

„Test Genomtec jest znacząco szybszy od innych dostępnych na rynku zestawów diagnostycznych w technice RT-PCR. Osiągnięte parametry wynikają z zastosowania zgłoszonych do opatentowania starterów LAMP, najwyższej jakości enzymów i zoptymalizowanej kompozycji odczynników. Wszystko to gwarantuje wykrycie infekcji wirusem SARS-CoV-2 w mniej niż 15 min (w porównaniu do czasu 70-80 minut dla najszybszych laboratoryjnych testów RT-PCR). Spółka posiada własne zdolności produkcyjne pozwalające wytwarzać 10.000 testów w ciągu zmiany, co w opinii Zarządu pozwala wystarczająco odpowiedzieć na obecnie przewidywane zapotrzebowanie rynkowe” – informuje spółka.

Firma zamierza wyemitować do 730 tys. akcji (8,9% wszystkich akcji) w celu pozyskania do 8 mln zł. Całkowity budżet inwestycyjny wyniesie 17,7 mln zł. Większość nakładów pochodzi z pozyskanych grantów w wysokości 10,2 mln zł, a pozostałą część kwoty mają stanowić środki pozyskane z emisji akcji. Do tej pory Genomtec zebrał w sumie 17 mln zł dotacji. 

Spółka ustaliła cenę emisyjną akcji na 11 zł. Debiut na rynku NewConnect powinien mieć miejsce w I kwartale 2021 r.

Źródło: Genomtec 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *