Polska

Wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Dzisiaj wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości Źródło: gov.pl

Ministerstwo sprawiedliwości złoży dziś formalny wniosek do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie prac nad wypowiedzeniem tak zwanej konwencji stambulskiej. Zapowiedział to w sobotę podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

„Prowadzi do tego stwierdzenia, że biologia nie determinuje tego, czy ktoś jest kobietą czy mężczyzną, tylko że jest to kwestia wyboru społeczno-kulturowego, który każdy może dokonać. Związane jest z tym założenie, że należy zmieniać edukację dzieci w szkołach” – argumentuje resort.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, prezentując na konferencji wniosek, który zostanie przekazany do MRPiPS, mówił, że „konwencja stambulska pod względem ścigania sprawców przestępstw jest zbędna”. Jest również – jak dodał – „sprzeczna z punktu widzenia zgodności z aksjologią i porządkiem konstytucyjnym”.

Według wiceministra „konwencja jest nie tylko sprzeczna z pewnym systemem wartości, ale również z konkretnymi prawami konstytucyjnymi oraz innymi zobowiązaniami międzynarodowymi, między innymi Konwencją Praw Dziecka”. – Właśnie dlatego powinna zostać wypowiedziana – stwierdził.

– W tej chwili nie ma oficjalnej decyzji w sprawie konwencji stambulskiej – poinformował z kolei szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

–  Dyskutujmy o faktach, nie próbujmy wrzucić tego w politykę – skomentował sytuację Michał Dworczyk na antenie Polsat News. Podkreślił, że Polska jest „absolutnym liderem” w kwestii praw kobiet. – Fakty bronią nas i nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów – stwierdził.

– Pod pięknymi hasłami ochrony ofiar przemocy, próbuje się wprowadzać kwestie związane z ideologią gender – mówił w Polskim Radiu 24 Robert Gontarz, poseł PiS. – Artykuł 12 konwencji zobowiązuje sygnatariuszy do walki z dorobkiem cywilizacyjnym, traktowanym jako zagrożenie i źródło przemocy – przytoczył poseł PiS. Dodał, że Polacy są dumni z naszej kultury, tradycji, wartości i wiary. – Kult maryjny bardzo poszerzył w Polsce szacunek do kobiet – tłumaczył Gontarz.

W Polsce są dość ostre przepisy dot. zwalczania przemocy domowej. Cała konwencja stambulska jest zlepkiem pomysłów dobrych i lewackich, tej nowej rewolucji lewicy, która przelewa się teraz przez świat – ocenił w programie „#Jedziemy” w TVP poseł PiS Marek Suski.

Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej – uważa sekretarz generalna Rady Europy Marija Pej Źinović Burić. – Wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie – oświadczyła w niedzielę sekretarz.

Konwencja o zapobieganiu oraz zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej to dokument Rady Europy. Już od utworzenia w 2011 roku budziła wiele kontrowersji. Zastrzeżenia miały wobec niej m.in. Włochy, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Liechtenstein, Bułgaria czy Polska. Ostatecznie prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją jednak w 2015 r. 

Źródło: tvp.info, IAR, pr24.pl, polsatnews.pl