Świat

Wyśmiewanie i obrażanie religii nowym prawem w Szkocji – zapowiada Humza Yousaf, minister sprawiedliwości tego kraju

fot. Scottish Government

Trwa batalia o zmianę prawa do wolności wypowiedzi w Szkocji. W nowym kształcie ustawa zezwalać będzie na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” uczuć religijnych pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

Opozycja wzywa do „gruntownych zmian proponowanych przepisów”, nim ustawa stanie się prawem.

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf, w wywiadzie dla The Nine BBC Scotland powiedział: „Projekt ustawy nadal przechodzi etap ustnych konsultacji w komisji sprawiedliwości. Rząd jest otwarty na sensowne i rozsądne poprawki”.

Humza Yousaf ogłosił we wtorek 24 listopada, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych.

Zniesienie kar za obrazę przekonań religijnych, to „ogromny postęp w zakresie zapewnienia wolności słowa i prawa do swobodnej krytyki przekonań oraz idei o podstawowym znaczeniu, religijnych lub innych” – powiedział Andrew Copson, szef jednej z organizacji ateistycznych w UK.

Kampanię na rzecz zmiany przepisów rozpoczęły w lipcu organizacje ateistyczne: Humanist Society Scotland (HSS) i Hummanists UK. Kampanię wsparło ponad 20 wpływowych osób i organizacji ze świata sztuki, dziennikarstwa, literatury, teatru, polityki i „praw człowieka”.

We wspólnym liście wezwano w sierpniu do wprowadzenia poprawek. Aktywiści organizacji ateistycznych kilkakrotnie spotykali się też z szefem resortu sprawiedliwości.

Ministrer Humzą Yousaf ogłosił we wrześniu, że rząd wprowadzi w ustawie jedną z dwóch kluczowych zmian. Domagały się ich HSS oraz Humanists UK. W listopadzie minister zgodził się na kolejną poprawkę lobbowaną przez ateistów.

Andrew Copson: „Nie można przecenić wagi wolności słowa i prawa do swobodnej krytyki przekonań i idei o podstawowym znaczeniu, religijnych lub innych. Zdecydowanie wspieraliśmy rząd szkocki w jego planach uchylenia przestępstwa bluźnierstwa w Szkocji. ”

Działacze Humanists UK piszą na swojej stronie, że są „krajową organizacją charytatywną działająca na rzecz osób niereligijnych”. I dalej: „Wspierani przez ponad 85 tysięcy członków i zwolenników rozwijamy swobodne myślenie i promujemy humanizm, aby stworzyć tolerancyjne społeczeństwo, w którym dominuje racjonalne myślenie i życzliwość. Zapewniamy ceremonie, opiekę duszpasterską, edukację i usługi wspierające, z których co roku korzysta ponad milion osób, a nasze kampanie promują humanistyczne myślenie o kwestiach etycznych, prawach człowieka i równym traktowaniu wszystkich”.


bbc.com, humanism.org.uk, pch24.pl, nczas.com