BógDuchowość

Wzrasta liczba opętań demonicznych. Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów ma nowe wytyczne walki z szatanem

Fot. Pixabay

Uznana przez Watykan grupa egzorcystów wydała nowy podręcznik dla prezbiterów, wyznaczonych przez ich biskupa diecezjalnego, praktykujących kościelny rytuał walki z opętaniem demonicznym.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, krok ten jest odpowiedzią na fakt, że funkcjonuje zbyt wielu nieuczciwych osób, zarówno duchownych, jak i laików, którzy twierdzą, że wykonują egzorcyzmy, ale nie mają do tego ani wiedzy, ani upoważnienia.

Vademecum, zostało opublikowane w maju w języku włoskim i jest w całości redagowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, organizację założoną w 1990 roku przez grupę sześciu księży, w tym włoskiego księdza Gabriele Amortha, który służył przez 30 lat jako egzorcysta diecezji rzymskiej, w ciągu swojego życia przeprowadzając ponad 50 000 egzorcyzmów.

Wytyczne nowego dokumentu podają powody, dla których posługa egzorcyzmów jest ograniczona do kapłanów specjalnie wyznaczonych do tego zadania. Jedynie kapłani posiadają mandat od Kościoła, aby „rozkazać demonom w imię Boga, aby się wycofały i nie szkodziły już ludzkim stworzeniom z jakiegokolwiek powodu”.

Posługa egzorcyzmów to nie tylko odmawianie modlitw, ale „rozeznawanie i towarzyszenie wiernym dręczonym przez diabła”. Ponadto jeśli biskup mianuje egzorcystę, jest odpowiedzialny, że ksiądz ma „szczególne przygotowanie, które czyni go zdolnym do rozeznania nadzwyczajnych demonicznych manifestacji”.

Dokument ostrzega ponadto, że nieautoryzowani księża i świeccy, którzy próbują odprawiać egzorcyzmy bez upoważnienia, mogą w rzeczywistości otworzyć drzwi do dalszego demonicznego wpływu na ludzi, którym próbują pomóc. Posługa jest darmowa, nie można za nią żądać żadnej gratyfikacji. Wielu fałszywych egzorcystów próbuje na cudzym nieszczęściu zbić majątek. 

Źródło: cruxnow.com