Świat

YouTube usunął wideo, w którym „biały bił czarnego”. Chodziło o…partię szachów

Obraz Steve Buissinne z Pixabay

Nagranie znanego szachisty zostało usunięte ze względu na „obraźliwą i szkodliwą zawartość”. – Być może algorytm słysząc, że „białe są zawsze lepsze”, oznaczył na podstawie słów kluczowych treść jako promującą rasizm – zastanawia się Antonio Radic, autor kanału szachowego na YouTube. W sytuacji takiej „komputerowej” cenzury nie uchowają się w sieci żadne wpisy szachistów i miłośników tej szlachetnej gry.

– Po pewnym czasie od opublikowania nagrania, osoby które mnie obserwują zgłaszały, że nie mogą odtworzyć wideo – wyjaśniał chorwacki szachista Antonio Radic, którego kanał na YouTube subskrybuje ponad 700 tys. użytkowników. Po chwili administratorzy serwisu poinformowali go, że materiał został usunięty za złamania obowiązujących zasad. Kiedy chciał odwołać się od tej decyzji, została ona natychmiast odrzucona. Ponadto został ukarany tygodniową blokadą publikowania nowych filmów. 

– Opublikowałem ponad 1800 nagrań przez ostatnie 3 lata i żadne z nich nie łamało zasad serwisu – zaznacza youtuber. Zwraca także uwagę, że być może w związku z obecną sytuacją YouTube „jest szczególnie wrażliwy na nawiązania do rasizmu, więc na podstawie słów kluczowych opacznie zrozumiał, gdy mówiłem: czarne idą na pole B6 zamiast C6, w tej pozycji białe zawsze będą lepsze”.

 – W moich filmach często pojawiają się sformułowania „czarne biją białe”, albo „białe kontra czarne”. Jeżeli YouTube jest w stanie usunąć twoje wideo za coś takiego, to ciężko znaleźć motywację, by robić dalej to, co robię – stwierdza szachista. Finalnie, po ponownym odwołaniu materiał trafił ponownie do serwisu. 

Źródło: Polsat News