Świat

„Zabić drozda” i „Przygody Huckleberry Finna” wycofane ze szkół w Minnesocie za używanie rasistowskiego języka

Mark Twain, Źródło: Wikipedia

Znane na całym świecie i wielokrotnie nagradzane, kamienie milowe amerykańskiej literatury, książki Harper Lee i Marka Twaina, zostały wycięte ze szkolnych programów nauczania w Minnesocie w obawie przed tym, że jak to ujęto w oświadczeniu, ” ich rasistowski język i obelgi zdenerwują uczniów”.

Okręg szkolny Duluth postanowił usunąć z programu nauczania w szkołach powieści „ Zabić drozda” i „Przygody Hucka Finna”, ponieważ ich treść może sprawić, że niektórzy uczniowie poczują się „upokorzeni lub zmarginalizowani”. Okręg szkolny, który obejmuje ponad 20 szkół zapowiedział, że zachowa kopie klasycznych powieści w swoich bibliotekach, ale usunie teksty z programu nauczania języka angielskiego w dziewiątej i jedenastej klasie.

Michael Cary, dyrektor okręgowego programu nauczania, powiedział, że jego szkoły planują zastąpić powieści tekstami, które „uczą tego samego bez używania rasistowskiego języka”. 

„Zabić drozda” (ang.”Kill Mockingbird”), to nagrodzona Pulitzerem powieść Harper Lee o niesprawiedliwości rasowej w Alabamie.  „Przygody Hucka Finna” Marka Twaina (ang.”Huckleberry Finn”) zajmuje się tematem niewolnictwa w Ameryce sprzed wojny secesyjnej.

Obie powieści zostały wymienione przez American Library Association wśród najbardziej zakazanych lub kwestionowanych książek w latach 2001-2009 , w dużej mierze ze względu na ich niewygodny język, a zwłaszcza użycie słowa „negro” ( czarny ). 

Przypomnijmy, że to własnie  w amerykańskim stanie Minnesota, w  Minneapolis 25 maja 2020 Derek Chauvin, policjant wezwany na miejsce rzekomego przestępstwa, skuł kajdankami 46–letniego George’a Floyda, a następnie przez kilka minut przyciskał jego kark kolanem do ziemi, ignorując błagania mężczyzny, który nie mógł oddychać, co doprowadziło do jego śmierci.  Wydarzenie doprowadziło do zamieszek i protestów antyrasistowskich w wielu miastach Stanów Zjednoczonych i całego świata oraz zapoczątkowało ruch „Black Lives Matter”.

Źródło: https://www.telegraph.co.uk/