InformacjeVideo

Zaczyna się sezon na zorze polarne. Zobacz spektakularne zjawisko na niebie nad Finlandią! (wideo)

Zorza polarna. Obraz M. Maggs z Pixabay

Każdy kto ją zobaczy robi „wow” i nazywa ją cudem natury. Aurora borealis, czyli „światło północy”- magiczny spektakl świetlny obserwowany w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety to jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk przyrody! 

Właśnie pojawiła się na niebie nad Rovaniemi w Finlandii. Ruszył jesienny sezon na zorze, najjaśniejsze występują w miesiącach wrzesień-październik oraz luty-marzec. Finlandia obok Islandii, Norwegii (Tromso i Svalbard) i Szwecji (Kiruna) jest najlepszym miejscem na obserwację tego wspaniałego zjawiska. Wg statystyk w północnej Laponii występuje ono ok. 200 razy w roku, średnio trzy dni na cztery. 

Warto wiedzićc jak powstaje zorza polarna. Ziemska atmosfera co jakiś czas jest bombardowana strumieniami naładowanych cząstek z atmosfery Słońca. Podczas starcia zjonizowanych cząstek i wiatru słonecznego powstają napięcia wywołujące przepływ ładunków elektrycznych (wszystko dzieje się na wysokości ok. 100 km, dużo wyżej niż chmury). Uwolniona energia tworzy zjawisko świetlne, łunę, którą obserwujemy na powierzchni Ziemi.