Świat

Zamknięte kościoły, otwarte szkoły. Dyskryminacja katolików we Francji

Wikipedia, Eugène’a Delacroix

Francuska Rada Stanu odrzuciła w sobotę 7 listopada odwołanie do decyzji rządu, wniesione przez Konferencję Biskupów Francji, która domaga się zniesienia zakazu odprawiania mszy z udziałem wiernych w czasie narodowej kwarantanny.

Rada Stanu uznała, że obowiązujący od 3 listopada rządowy zakaz odprawiania mszy z udziałem wiernych jest odpowiedni, wprowadziła jedynie klauzulę rewizji, ustaloną na 16 listopada, czyli dzień, w którym rząd musi ocenić sytuację sanitarną w kraju.

Biskupi francuscy mówią o „nieproporcjonalnym kroku, który łamie wolność wyznania”. Protestują biskupi Bajonny, Montauban, Awinionu, Saint-Pierre i Fort-de-France oraz Frejus-Toulon. Pod petycją domagającą się od władz zezwolenia na odprawianie mszy z udziałem wiernych zebrano ponad 100 tys. podpisów. Protestują też katolickie stowarzyszenia rodzinne, znany przedsiębiorca Charles Beigbeder i hrabia Paryża Jean d’Orléans.

– Wolność sprawowania kultu jest jedną z podstawowych wolności we Francji. Zakaz liturgii dyskryminuje katolików – mówią biskupi i podkreślają, że skoro otwarte pozostają szkoły, to tak samo powinno być z kościołami.

– To jest oczywiście ogromne rozczarowanie, zarówno dla nas, jak i dla ponad stu tysięcy sygnatariuszy petycji, zwłaszcza, że decyzja ta zapada kilka godzin po oddaniu hołdu ofiarom zamachu z Nicei, skierowanego przeciwko katolikom i gdzie premier Jean Castex bronił wolności wyznania. Przyjmujemy do wiadomości tę decyzję, ale zapewniamy, że będziemy nadal walczyć o wolność wyznania, mając ponad 100 tys. naszych zwolenników – skomentowała decyzję Rady Stanu Genevieve Chotard.

Również rzecznik Episkopatu Vincent Neynom wyraził rozczarowanie biskupów decyzją Rady Stanu, pełniącej funkcję najwyższego sądu administracyjnego. Neynon zapewnił jednak, że biskupi podporządkują się rozstrzygnięciu Rady.

Ograniczenie weszło w życie we wtorek. Zakazano wszelkich zgromadzeń w kościołach z wyjątkiem ceremonii pogrzebowych, w których może wziąć udział nie więcej niż 30 osób.

Rada Stanu pełni funkcję najwyższego sądu administracyjnego w prawodawstwie francuskim.

Źródło: PAP, Polskie Radio 24, Le Figaro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *