Świat

Izrael zabił irańskiego terrorystę czy naukowca?

Nanking2012

Irańskie Ministerstwo Obrony potwierdziło wcześniejsze doniesienia medialne, o tym że został zabity wysokiej rangi fizyk jądrowy Mohsen Fakhrizadeh. W komunikacie prasowym ministerstwo twierdzi, że traktują zabójstwo Fakhrizadeha jako atak terrorystyczny.

Zdjęcie: kamenie.ir

Mohsen Fakhrizadeh-Mahabadi był profesorem na Uniwersytecie Imama Hosejnaw Teheranie i b. dyrektorem centrum badawczego fizyki PHRC w Teheranie. Według zachodniego wywiadu, był również szefem irańskiego programu nuklearnego.

Zamordowany fizyk jądrowy, Mohsen Fakhrizadeh, kierował organizacją badań i innowacji przy Ministerstwie Obrony Iranu – podała służba prasowa resortu.

Mohsen Fakhrizadeh-Mahabadi był profesorem na Uniwersytecie Imama Hosejnaw Teheranie i b. dyrektorem centrum badawczego fizyki PHRC w Teheranie. Według zachodnich służb wywiadowczych, był dyrektorem organizacji FEDAT (Field for the Expansion of Deployment of Advanced Technology), która miała realizować Projekt 111, czyli irański wojskowy program nuklearny, mający na celu zaprojektowanie i zbudowanie broni jądrowej. Miał należeć również do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRCG), ale brak informacji na temat jego stopnia wojskowego (być może było to członkostwo honorowe).

„Dziś po południu uzbrojeni terroryści zaatakowali szefa Organizacji Badań i Innowacji w przy Ministerstwie Obrony. W starciu pomiędzy jego służbą bezpieczeństwa a terrorystami Mohsen Fakhrizadeh został ciężko ranny i trafił do szpitala”

Iranian scientist Mohsen Fakhrizadeh was ‘assassinated’ on Friday, state television said [Fars News Agency via AP]

„Niestety wysiłki lekarzy zakończyły się niepowodzeniem, kilka minut temu zmarł śmiercią męczeńską” – podkreślił resort. Minister obrony Iranu Amir Hatami napisał na Twitterze, że śmierć fizyka jądrowego pokazuje, jak bardzo wrogowie Iranu nienawidzą jego obywateli.

Jak pisze AP, Fakhrizadeh był uważany przez rząd Izraela za szefa irańskiego programu nuklearnego „Amad” (Nadzieja), który został zamknięty na początku tego wieku. Izraelski premier Benjamin Netanjahu odmówił jednak jakiegokolwiek komentarza w sprawie tego zamachu, choć jak zauważa amerykańska agencja, Tel Awiw od dawna jest podejrzewany o dokonanie dekadę temu serii zabójstw irańskich naukowców.

Według AP Izrael i Zachód zgodnie twierdziły, że program „Amad” był operacją wojskową, mająca na celu zbadanie możliwości zbudowania broni jądrowej w Iranie. Irańska Agencja Energii Atomowej konsekwentnie jednak utrzymuje, że wszystkie prace nad energią nuklearną w Iranie prowadzone są w celach pokojowych, natomiast program „Amad” został zakończony na początku tego wieku.

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif oświadczył, że w zabójstwo jednego z najlepszych irańskich naukowców zajmujących się energią jądrową był zaangażowany Izrael. Minister wezwał społeczność międzynarodową do potępienia tej zbrodni.

„Terroryści zamordowali dziś wybitnego irańskiego naukowca. To tchórzostwo – z poważnymi wskazaniami na rolę Izraela – pokazuje desperacką chęć sprawców do podżegania do wojny. Iran wzywa społeczność międzynarodową – a zwłaszcza UE – do zaprzestania stosowania haniebnych podwójnych standardów i potępienia tego aktu terroru państwowego” – napisał na Twitterze Zarif.

Jednocześnie Zarif nie przekazał dowodów dotyczących domniemanego udziału Izraela w zabójstwie fizyka.

Hosejn Dehghan, doradca duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chamenei, ostrzegł na Twitterze: W ostatnich dniach syjoniści starają się zintensyfikować i zwiększyć presję na Iran. Zstąpimy jak błyskawica na zabójców tego męczennika i sprawimy, że pożałują swoich czynów!

Źródło: aljazeera.com/pl.sputniknews.com/ milmag.pl/news/Twitter