Polska

Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia: Testy antygentowe, specjalny rządowy serwis o COVID-19 i program odbudowy zdrowia Polaków

Minister Zdrowia Adam Niedzielski Źródło: Twitter/KPRM

W przyszłym tygodniu ruszyć ma nowy serwis, który będzie udostępniał wszystkie dane pokazujące przebieg epidemii koronawirusa – zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował też, że wykorzystywanie testów antygenowych będzie poszerzone o kolejne grupy zawodowe. Zapowiedziałuruchomienie „Programu odbudowy zdrowia Polaków”.

– Myślę, że w przyszłym tygodniu ruszy serwis, który będzie udostępniał wszystkie dane (pokazujące przebieg epidemii – red.), bo to było zgłaszane jako bolączka. My oczywiście te dane mamy i je udostępnimy – odpowiedział szef resortu zdrowia.

Testy antygenowe

Podczas środowej konferencji prasowej szefa resortu zdrowia pytano o to, czy rozważana jest zmiana strategii testowania na obecność koronawirusa zgodnie z propozycją Polskiej Akademii Nauk, aby regularnie badać grupy zawodowe szczególnie narażone na zakażenie, a także pewną grupę reprezentatywną w celu pozyskania danych pozwalających na oszacowanie przebiegu epidemii.

– Od strony testowania medyków nie mamy żadnych ograniczeń. Ostatnio wprowadziliśmy testy antygenowe dla tych, którzy są dotknięci ewentualnie ryzykiem kwarantanny, żeby regularnie te testy wykonywać i wykluczać możliwość zachorowania, bo tylko regularne testy antygenowe są w stanie wychwycić to okienko, kiedy namnożenie wirusa jest stosunkowo większe – powiedział Niedzielski.

– Milion już jest w Polsce, one są w Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych i moim zdaniem w piątek już polecenia dystrybuowania rozpoczęły być wydawane – powiedział.

Umowa na zakup dwóch milionów testów została podpisana 5 listopada przez Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Epidemiologicznych. Testy kosztowały 21 zł netto za sztukę. Producent deklaruje, że czułość testów to 91,4 proc., a swoistość – 99,8 proc.

Jak podkreślił minister zdrowia, resort rozszerza listę grup, które docelowo będą korzystały z testów antygenowych – aktualnie przygotowuje rozwiązanie dotyczące karetek.

Program odbudowy zdrowia Polaków

„Przygotowaliśmy program odbudowy zdrowia Polaków. Ten program będzie prawdopodobnie inicjowany od początku stycznia 2021 r., ale mamy gotowe jego fundamentalne założenia – mówi minister. – Zdrowie Polaków to nie jest tylko kwestia koronawirusa. Głównym problemem zdrowotnym są choroby kardiologiczne, przyrastająca liczba zachorowań na nowotwory – uzasadniał szef resortu konieczność powstania tego programu .

Źródło: Twitter, PAP, tvp.info