Świat

Zaprzysiężenie Amy Coney Barrett jeszcze przed wyborami prezydenckimi – zapewnia Donald Trump

Fot. Twitter

Kandydatura nowej, konserwatywnej sędzi w Sądzie Najwyższym, będzie zatwierdzona jeszcze przed listopadowymi wyborami w USA.

Zaprzysiężenie Barrett może mieć być atutem republikanów. – Chcielibyśmy. Powiedziałbym, że mamy dużo czasu – mówił Donald Trump w weekendowym wydaniu Fox News. – To bardzo ważna decyzja. Zamierzamy zrobić to szybko i przed wyborami – dodał amerykański prezydent.

Amy Coney Barrett jest solą w oku demokratów. Ambitna prawnik jest praktykującą katoliczką, należy do wspólnoty charyzmatycznej. Jest matką siedmiorga dzieci, w tym dwojga adoptowanych z Haiti. Opowiada się za prawem do posiadania broni i zakazem aborcji. 

Jej nominacja może na długie dekady zmienić politykę nie tylko w USA, ale także na całym świecie. W Sądzie Najwyższym decydowane są ustawy o których dyskutuje się w międzynarodowych kręgach prawniczych. Mają one znaczenie dla wojny idei, która toczy się w przestrzeni publicznej. Po nominacji Barrett, konserwatyści będą mieli przewagę w stosunku 6:3. Mogą więc zatrzymać rewolucję kulturową, doprowadzić do delegalizacji aborcji, eutanazji, zastopować poszerzanie przywilejów LGBT itd. 

Przesłuchania 48-letniej kandydatki przed Senackim Komitetem Sądowniczym rozpoczną się już 12 października – donosi CNN.