Świat

Zatwierdzenie dwóch szczepionek w UE jeszcze w tym roku! Od tego zależy kiedy pojawią się w Polsce

Test. COVID-19. Obraz Elchinator z Pixabay

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała w czwartek, że jeszcze w tym roku w Unii Europejskiej mogą zostać zatwierdzone dwie szczepionki na koronawirusa, wyprodukowane przez koncerny farmaceutyczne Pfizer i Moderna. Szczepionki do końca listopada mają być jeszcze testowane przez naukowców współpracujących z ich producentami, a następnie zaczną się już prace, umożliwiające jak najszybsze trafienie szczepionek do krajów Unii Europejskiej.

Europejska Agencja Leków może wydać warunkowe zezwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek wyprodukowanych przez koncerny Pfizer-BioNTech i Moderna już w drugiej połowie grudnia. Oczywiście pod warunkiem, że prowadzone obecnie przez firmy ostatnie badania ostatecznie odpowiedzą na najważniejsze pytania związane z bezpieczeństwem stosowania tych szczepionek.

Zgoda EAL oznacza, że szczepionki mogą być zamawiane przez poszczególne kraje UE i dopuszczone w nich do użytku. W Polsce, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, miałiby to nastąpić w połowie stycznia.

Źródło: wprost.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *