Zdrowie

Zbadaj się sam! Domowy test na koronawirusa zatwierdzony do użytku

Test. COVID-19. Obraz Elchinator z Pixabay

Test na koronawirusa przeprowadzony smaodzielnie we własnym domu? To może być przełom! Amerykańska Agencja Żywności i Leków FDA zatwierdziła właśnie domowy test, który pozwala na własnoręczne pobranie wymazu i jego ocenę w specjalnym urządzeniu. Wszystko wskazuje na to, że niedługo będzie można przebadać siebie i członków swojej rodziny bez wychodzenia z domu.

Jaka działa domowy test na koronawirusa?

Test firmy Lucira Health pozwala na samodzielne pobranie próbki w domowych warunkach. Test jest rekomendowany dla osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. Jest dostępny wyłącznie na receptę.

Trzeba pobrać wymaz z nosa, a następnie umieścić próbkę w specjalnej filce i w urządzeniu analizującym, które oceni, czy znajduje się w niej koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19.

Test ten jako pierwszy pozwala na samodzielne wykonanie badanie, bez konieczności wysyłania wymazu do laboratorium. Wynik uzyskuje się w ciągu 30 minutach, jest widoczny na wyświetlaczu urządzenia. 

FDA rekomenduje, by osoby z pozytywnymi wynikami zgłaszały wynik badania lekarzowi, który zlecił test. Powinny się izolować od osób z negatywnym wynikiem testu. 

Sprzęt do takiego badania może być wykorzystywany we własnym domu, jak i w szpitalach czy biurach. Na razie test nie jest dostępny w Polsce.

Źródło: Radio Zet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *