Duchowość

Zbeszczeszczenie wizerunków Jana Pawła II. Abp Jędraszewski oburzony umieszczeniem znaku, jakim posługiwali się esesmani na zdjęciu papieża

Żródło: Twitter

Mamy do czynienia z agresją niespotykaną w Polsce, gdzie narusza się świętość kościołów” – tak metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odniósł się do protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Zdaniem hierarchy potrzeba nam „wielkiego namysłu” nad tym, co dzieje się w społeczeństwie i modlitwy o „zbiorowe nawrócenie.

„Wszyscy jesteśmy bardzo przejęci wydarzeniami, jakie wstrząsają Polską od kilku dni, wielkimi protestami, zwłaszcza ludzi młodych, którzy uważają, że rozpętało się dla nich piekło. Mówi się o piekle kobiet. To przyjmuje wyrazy świadczące o wielkimi niezrozumieniu, czym jest człowiek, czym jest życie, począwszy od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Ta podstawowa wrażliwość w niektórych kręgach przestała istnieć i działać” – powiedział w przesłaniu przekazanym mediom metropolita krakowski. „Mamy do czynienia z agresją niespotykaną w Polsce, gdzie narusza się świętość kościołów, miejsc świętych„- mówił abp Jędraszewski.

Dodał, że osobiście jest bardzo przejęty zniszczeniem plenerowej wystawy z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II prezentowanej na krakowskich Plantach nieopodal kurii. 

Nieznani sprawcy zniszczyli plenerową wystawę z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II prezentowanej na krakowskich Plantach nieopodal kurii. Na planszach pojawiły się namalowane czerwoną farbą symbole związane ze Strajkiem Kobiet. Symbol, który miał być w założeniu czerwoną błyskawicą, przypomina runę Sig. Pojedyncza runa Sig to był jeden z symboli nazistowskiej Hitler Jugend. Powszechnie znany jest symbol podwójnej runy Sig, jako symbol SS.

Arcybiskup mówił, że oburza go także umieszczenie znaku, jakim posługiwali się esesmani na zdjęciu przedstawiającym modlącego się Jana Pawła II. 

„To świadczy o tym, że coś pęka w naszym społeczeństwie. Dzieje się coś bardzo niedobrego. To musi być przedmiotem namysłu ze strony wszystkich, by ratować najbardziej zdrową tkankę polskiego narodu. Tkankę moralną, o którą tak bardzo był zatroskany i o którą walczył św. Jana Paweł II wtedy, kiedy był duszpasterzem, biskupem Krakowa i kardynałem, a potem papieżem” – powiedział abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski odniósł się do pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1991 r., której motywem przewodnim był dekalog. „Dekalog, który w przykazaniach od czwartego do dziesiątego mówi to samo, co jest wyrażone w prawie naturalnym, gdzie troska o życie drugiego i odpowiedzialność za życie drugiego człowieka jest najświętszym obowiązkiem każdego z nas” – powiedział abp Jędraszewski. 

„Potrzeba nam pod tym względem wielkiego namysłu, wielkiej rozwagi także w sferze edukacyjnej, a gdy chodzi o wierzących, wielkiej modlitwy o zbiorowe nawrócenie” – dodał.

Źródło: PAP, dziennik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *