Informacje

Zbigniew Stonoga chce azylu w Norwegii. Prokuratura: to przestępca

fot:Twitter

Europejski Nakaz Aresztowania Zbigniewa Stonogi wydał Sąd Okręgowy w Lublinie. Wcześniej Prokuratura Regionalna rozesłała za poszukiwanym list gończy. Kontrowersyjny biznesmen ma zarzuty prania pieniędzy i oszustwa przy prowadzeniu działalności charytatywnej.

– Sąd Okręgowy w Lublinie wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Zbigniewa S. – powiedziała rzeczniczka tego sądu Barbara Markowska.

– Zapadło wykonalne postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Zbigniewa S., jest on poszukiwany. Z akt sprawy wynika, że przebywa w Norwegii – dodała Markowska.

O wydanie ENA wobec Stonogi (zgodził się na podawanie pełnych danych – red.) wystąpiła do sądu Prokuratura Regionalna w Lublinie. Chodzi o sprawę, w której prokuratura zarzuciła Zbigniewowi S. oszustwa podczas prowadzenia działalności charytatywnej na kwotę ponad 900 tys. zł i pranie pieniędzy w latach 2015-2017. W grudniu ubiegłego roku S. został w tej sprawie zatrzymany. Sąd odrzucił wtedy wniosek o jego tymczasowe aresztowanie, natomiast zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Następne wnioski prokuratury o aresztowanie Zbigniewa Stonogi w tej sprawie były odrzucane przez sądy, jednak 28 października tego roku, gdy Stonoga wyjechał do Norwegii, Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uwzględnił wniosek prokuratury i nakazał aresztowanie Stonogi na dwa miesiące od zatrzymania. Na tej podstawie prokuratura wydała za nim list gończy.

Stonoga w treściach opublikowanych na Facebooku podał, że jest w Norwegii, gdzie zamierza się ubiegać o azyl polityczny.

W innej sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie – w której Zbigniew Stonoga podejrzany jest o przywłaszczenie 253 tys. zł na szkodę swojej fundacji w okresie od października do grudnia 2019 r. – Sąd Rejonowy Lublin-Zachód nie uwzględnił wniosku prokuratury o jego aresztowanie. Zażalenie prokuratury na to postanowienie zostało 26 listopada oddalone przez lubelski Sąd Okręgowy.

1 listopada 2019 r. weszła w życie umowa między Unią Europejską a Norwegią i Islandią, w której te państwa zobowiązały się do honorowania i wykonywania ENA.

Kontrowersyjny biznesmen Zbigniew Stonoga po zwolnieniu z aresztu śledczego wyjechał do Norwegii i ubiega się o azyl polityczny. Twierdzi, że jest w Polsce prześladowany, a jego rodzina „kryminalizowana”. Zdaniem Prokuratury Krajowej jest on przestępcą, który „w ciągu ostatnich 20 lat był skazany 28 razy” m.in. za oszustwa, zniesławienia i znieważenia.

Źródło:PAP/Polsatnews’Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *