Informacje

Zbigniew Ziobro zapowiedział złożenie wniosku o wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Rzecznik rządu odpowiada

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział złożenie wniosku o wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej. Polityk w poniedziałek skieruje go do resortu rodziny.

– My realnie pomagamy ofiarom przemocy – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas sobotniej konferencji prasowej.

Szef resortu sprawiedliwości mówił, że polskie prawo spełnia wszystkie standardy tzw. konwencji stambulskiej w zakresie ochrony kobiet przed przemocą i ochrony ofiar przemocy domowej, a – jak dodał – „niektórzy znawcy wręcz twierdzą, że w poszczególnych regulacjach wychodzi ponad te wymagania”.

„Nie zgadzamy się za to z obszarem związanym z ideologią, który może prowadzić do daleko idących zmian społecznych, obyczajowych oraz kulturowych. Te przepisy mogą być przeciwskuteczne, wręcz prowadzić do wzrostu przemocy domowej. Dlatego prosiłbym o nieuleganie propagandzie środowisk lewicowych i feministycznych, która głosi, że kto jest przeciw konwencji stambulskiej jest przeciwko chronieniu ofiar. To jest zwyczajne kłamstwo. Bierzmy pod uwagę faktyczne działania, a nie słowa i wtedy zobaczymy kto realnie podejmuje kroki by podnieść w polskim prawie standardy ochrony kobiet i dzieci przed przemocą” – mówił szef MS.

Tymczasem jak informuje RMF FM rzecznik rządu Piotr Müller w odpowiedzi na konferencję Ziobry oświadczył, że „dotąd rząd nie podjął żadnych wiążących decyzji w sprawie wypowiedzenia konwencji stambulskiej”.

Jak donosi reporter stacji spór o wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej to kolejna odsłona konfliktu między szefem Solidarnej Polski a premierem.

Wczoraj w całym kraju odbywały się demonstracje przeciwko planom wypowiedzenia przez Polskę konwencji antyprzemocowej. Protestowano m.in. w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Emocje wokół sprawy odżyły po wypowiedzi minister rodziny z ubiegłego tygodnia. Marlena Maląg w jednym z wywiadów przyznała, że rząd „przygotowuje się do wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej”.

Źródło: wp.pl, RMF24.pl