Gospodarka

Zielony Ład we Francji: minister Pompili wezwała energochłonne branże do rozmów na temat tymczasowego wstrzymania produkcji!

Twitter

Minister transformacji ekologicznej Barbara Pompili, ostrzegła, że we Francji w najbliższych miesiącach należy się spodziewać wyłączeń prądu. Minister chce czasowego wstrzymania produkcji w branżach energochłonnych. Ale nie wszyscy na świecie myślą tak, jak Francuzi.

Pomimo wyśrubowanych celów klimatycznych i ekologicznej propagandy produkcja paliw kopalnych na świecie będzie rosła o 2 proc. rocznie. Światowi giganci planują wydać na paliwa kopalne w czasie obecnego kryzysu więcej środków niż na energię odnawialną.

Druga gospodarka Unii Europejskiej nie że zapewnić dostaw energii choć zapowiada się łagodna zima? Pompili wezwała branże energochłonne do rozmów na temat tymczasowego wstrzymania produkcji!

Francuzi pod presją ekologów wyłączyli sprawną jeszcze elektrownię atomową Fessenheim. Nałożyło się na to kilka dni bezwietrznej pogody, która uziemiła energetykę opartą na turbinach wiatrowych. „W efekcie, kraj z samej awangardy Zielonego Ładu, musi awaryjnie korzystać z węglowych bloków energetycznych”, pisze Izabela Kloc z serwisu biznesalert.pl.

Nad Sekwaną ostatnie cztery elektrownie węglowe przestaną działać po 2022 roku.


Świat i węgiel

Największe gospodarki świata nie planują rezygnacji z paliw kopalnych. Co więcej, w czasie obecnego kryzysu przeznaczono na nie więcej środków, niż na energię odnawialną, ponieważ wyśrubowane obostrzenia klimatyczne mogą doprowadzić do obniżenia konkurencyjności i deregulacji narodowej gospodarki.

Australia Zachodnia uruchomiła w Port Hedland centrum eksportu górniczego. Nigeria chce do 2023 roku dziesięciokrotnie zwiększyć udział górnictwa w narodowym PKB. Do 50 wzrośnie tam liczba kopalń, ponieważ nigeryjski rząd boi się uzależnić kraj od ropy naftowej. Reforma prawa górniczego szykuje się w Brazylii, która chce ułatwić pozyskiwanie finansowania dla projektów wydobywczych.

Dzięki inwestycjom wspierającym rodzimy przemysł, a zwłaszcza górnictwo, Chiny już w połowie roku nadrobiły straty spowodowane koronawirusem i wychodzą na pierwszą pozycję w wyścigu o prymat w światowej gospodarce. Tą drogą idą Indie. W 2019 r. wyprodukowano tam 630 mln ton węgla. W tym roku, mimo pandemii wydobycie sięgnie 660 mln ton.


„Porozumieniu Paryskim przyjęto cel, że globalna średnia temperatura nie może wzrosnąć więcej, niż o 1,5 stopnia. Aby to osiągnąć świat musiałby zmniejszać produkcję paliw kopalnych o około 6 proc. rocznie w latach 2020 – 2030”. Tymczasem ONZ podaje prognozy, z których wynika, że produkcja paliw kopalnych będzie rosła o 2 proc. rocznie.


Węgiel a sprawa polska

„Gdyby z dnia na dzień zamknąć kopalnie bezrobocie w Rudzie Śląskiej wzrosłoby dziesięciokrotnie, do 30 proc., a w powiatach rybnickim i wodzisławskim na bruku mogłoby się znaleźć prawie 40 proc. aktywnych zawodowo osób”. Branża górnicza daje Polsce 100 000 miejsc pracy.

„Najwyższa pora, abyśmy się pozbyli kompleksów, że jesteśmy najsłabszym ogniwem w unijnym Zielonym Ładzie. Rzekoma słabość jest jednocześnie naszą siłą. Skuteczność polityki klimatycznej nie zależy przecież od niemieckich farm wiatrowych ani szwedzkich elektrowni wodnych. Miarą powodzenia tego eksperymentu jest modernizacja na Śląsku”.

Czy Zielony Ład okaże się kolejnym, wielkim projektem Unii Europejskiej, który zakończył się fiaskiem?

Źródło: biznesalert.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *