HistoriaInformacje

Zniszczono krzyż ku czci ostatniego żołnierza wyklętego. Premier: to powrót do mroków naszej historii

Józef Franczak Lalek Źródło:Wikipedia

Policja poszukuje sprawców zniszczenia krzyża poświęconego pamięci ostatniego partyzanta polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Krzyż ku czci żołnierza wyklętego stał w Majdanie Kozic Górnych (Lubelskie), miejscowości, gdzie Franczak zginął w walce z funkcjonariuszami SB. Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

– Podjąłem decyzję, że krzyż zostanie odbudowany, bo uważam, że miarą wielkości państw jest również ich szacunek wobec symboli i bohaterów. Bez pamięci o przeszłości nie można budować przyszłości – napisała w mediach społecznościowych premier.

Józef Franczak, nazywany „Lalkiem” lub „Lalusiem”, ze względu na nienaganną prezencję, był żołnierzem polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. W 1947 r. stanął na czele kilkuosobowego patrolu w oddziale WiN dowodzonym przez kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Od 1953 r. ukrywał się samotnie. Zginął w 1963 r. w Majdanie Kozic Górnych podczas wymiany strzałów ze ścigającymi go funkcjonariuszami SB i ZOMO.

Źródło: tvp.info