Artykuły redakcyjnePolska

Zobacz ile Niemcy powinni zapłacić Polsce za II Wojnę Światową

Źródło: 1wrzesnia39.pl

Niemcy powinny wypłacić Polsce 1,2 bln euro reparacji za II Wojnę Światową. Tak wynika z opinii niemieckich historyków K.Rotha i H.Ruebnera. Według naukowców Polska może domagać się reparacji wojennych od Niemiec a ich wysokość szacowana jest na 5,4 bln złotych. To prawie 14-krotność rocznego budżetu naszego kraju.

Dotychczas Niemcy wypłaciły odszkodowania w sumie 950 mld euro, ale większość tej kwoty dostali obywatele… Niemiec. Polscy eksperci wartość odszkodowań, które powinna otrzymać Polska szacują na kwotę od 800 mld euro do prawie dwóch bilionów. To gigantyczne pieniądze, ale adekwatne do szkód, które poniósł nasz kraj. 

Polska w wyniku zbrodniczej działalności hitlerowskich Niemiec straciła 38 proc. majątku narodowego. Zniszczeniu uległo ponad 1,5 mln budynków, niektóre miasta były zrównane z ziemią w 96 proc. Unicestwiono połowę dóbr kultury, 65 proc. przemysłu i połowę infrastruktury. 

W wyniku działań wojennych śmierć poniosło ponad 6 mln obywateli, czyli ponad 22 proc. ogółu ludności. Tych milionów istnień, które poniosły śmierć z ręki nazistowskiego okupanta, nie zrekompensują żadne pieniądze.