Informacje

Żółnierz AK, Lidia Lwow-Eberle skończyła dzisiaj 100 lat. Premier Mateusz Morawiecki opublikował film z życzeniami

Źródło:IPN

„100 lat temu – 14 listopada 1920 roku, urodziła się pani Lidia Lwow-Eberle – żołnierka Armii Krajowej, sanitariuszka, działaczka społeczna, polska patriotka i bohaterka. W dniu tej wyjątkowej, nie tylko dla pani Lidii, ale również dla całej Polski rocznicy, mam przyjemność i zaszczyt złożyć Jej życzenia. Mam nadzieję, że za rok będę mógł to zrobić już osobiście! Dwustu lat Pani Lidio!”

„Chciałbym, żeby wiedziała Pani, że jest to również wyjątkowa rocznica dla całej Polski. Wiem, że tak, jak dla milionów Polaków, tak i dla Pani nie było to łatwe 100 lat. Miłość do Polski zawsze była trudna, bo zobowiązywała do największych wyrzeczeń. Ale to właśnie ten trud pozwala ukształtować kryształowe, niezłomne charaktery. Bez Pani poświęcenia, bez pani życia, życia oddanego w służbie Ojczyzny, Polska nie miałaby szans przetrwać ostatnich stu lat”. -napisał Premier- Niech najlepszym życzeniem będzie zobowiązanie do jeszcze cięższej pracy o Polskę godną Pani marzeń. Służyć tym marzeniom i takim osobom, jak Pani, to nie tylko obowiązek, to prawdziwy zaszczyt – oświadczył.

Mała „Lala”, bo tak mówili do niej rodzice, przyszła na świat 14 listopada 1920 roku w Płosie nad Wołgą, na północ od Moskwy. Jej ojciec był rosyjskim inżynierem rolnikiem, a matka skończyła botanikę. Uciekając przed szalejącym w kraju bolszewizmem, już po pół roku od narodzin córki, przeprowadzili się do Polski i zamieszkali w Nowogródku. Nie dziwi zatem fakt, że choć Lidia od zawsze była Rosjanką, to nigdy nie czuła związku emocjonalnego z krajem swoich przodków. – To Polska jest moją ojczyzną, tu jest mój dom, o Rosji prawie nie myślę – przyznaje w książce Łukasza Modelskiego „Dziewczyny wojenne”.

Źródł:Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *