Artykuły redakcyjneŚwiat

Zoofilia legalna w Unii Europejskiej. Finowie korzystają z domów publicznych ze zwierzętami bo są samotni

fot. Pixabay

Gdy kilka lat temu dowiedziałem się od znajomego misjonarza z północy Finlandii, że małomówni i mający kłopoty z nawiązywaniem relacji Finowie, korzystają z domów uciech, w których stręczy się zwierzęta – nie mogłem w to uwierzyć. 

A jednak. W tym skandynawskim kraju od lat 70. nie zakazuje się związków ze zwierzętami. Podobnego formalnego zakazu nie ma na Węgrzech, w Rumunii czy w Rosji. 

Do 2015 r. zboczenie było legalne w Danii, uznawanej za „Mekkę zoofilów” i znanej z turystyki seksualnej pod tym kontem. Do 2013 r. zoofilia była legalna w Niemczech, obecnie za taki czyn grozi grzywna do 25 tys. euro. Zoofilię zakazano w 2011 r. w Norwegii oraz dwa lata później w Szwecji, gdzie według parlamentarnego raportu była bardzo popularna w gospodarstwach rolnych z dala od dużych miast. Obecnie dewiacja jest legalna jedynie w Finlandii.

Finlandia jest ostatnim bastionem zoofilii. Każda osoba może uprawiać seks ze zwierzęciem, o ile zwierzę nie zostanie skrzywdzone.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w Finlandii, osoba może odbyć stosunek płciowy ze zwierzęciem, o ile nie można udowodnić, że zwierzę zostało potraktowane zbyt brutalnie lub okrutnie lub że czyn spowodował niepotrzebny ból i cierpienie. Zoofilia nie odnosi się do całowania, przytulania czy pieszczot, ale do działań między człowiekiem a zwierzęciem, które można porównać do stosunku płciowego.

Jeszcze w XVIII w. w Skandynawii za obcowanie ze zwierzętami groziła kara śmierci. Jednak dwa wieki później, idąc z nurtem europejskiego postępu, zdepenalizowano dewiację. Jednym z argumentów była powszechność samotność. 

Zoofilia jest publicznym tematem tabu, jednak powszechnie wiadomo, że Finowie korzystają z burdeli ze zwierzętami. Badania, które zostały przeprowadzone w Norwegii i Szwecji wykazały, że najczęściej gwałcone jest bydło, konie, świnie, owce, psy i koty.

Obrońcy praw zwierząt wykazują, że w większości przypadków zwierzęta doznają poważnych obrażeń fizycznych, a także niepokoju i strachu. Zwierzęta często umierają z powodu odniesionych obrażeń. 

Dziwi jednak, że nie wysuwa się argumentów natury moralnej. Dlaczego człowiek wybiera relację seksualną ze zwierzęciem, a unika jej z człowiekiem? Co złego dzieje się w społeczeństwie fińskim, że ludzie są tak zdesperowani, aby zniżać się do tego typu zachowań?