Informacje

Zrywanie plakatów, obraźliwe napisy, chowanie kart do głosowania. Już 137 incydentów łamania ciszy wyborczej

Obraz S. Hermann & F. Richter z Pixabay

Do godz. 14 w sobotę w całym kraju doszło do 137 incydentów łamania ciszy wyborczej. Większość z nich polegała na zrywaniu plakatów i umieszczaniu na nich obraźliwych wpisów – podał PAP podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

Jak poinformowano, spośród 137 incydentów, 123 to wykroczenia, a 14 przestępstwa. Do incydentów doszło m.in. w Białymstoku, Rzeszowie i Szczecinie.

Członkini komisji wyborczej na os. Teatralnym w Nowej Hucie w Krakowie w sobotę próbowała schować karty do głosowania pod swoje ubranie. Nie chciała ich też zwrócić. Interweniowała policja. Wszystkie karty udało się odzyskać a kobieta trafiła do szpitala na obserwację.

Podkom. Rzeczkowski zwrócił uwagę, że wszelkie naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji. -Chodzi m.in. o rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień – dodał. Przypomniał, że za złamanie ciszy wyborczej może grozić grzywna od 20 do 5 tys. zł.

Źródło: PAP