Polska

Zwolennicy aborcji i aktywiści LGBT wdarli się do poznańskiej katedry i przerwali nabożeństwo (wideo). Interweniowała policja

Źródło Twitter

Protesty kobiet w niedzielę 25 października objęły także kościoły. Do jednego z nich weszła duża grupa demonstrantów, którzy skandowali swoje hasła i zakłócali nabożeństwo.

W niedzielę, poznańska katedra, podobnie jak wiele innych kościołów w kraju stała się celem ataku. Grupa podająca się za przedstawicieli środowisk LGBT+ umieściła na twitterowym koncie filmik z zajścia w świątyni. Widać na nim, jak kilkadziesiąt osób przeszkadza siedzącym w ławkach wiernym klaszcząc i eksponując proaborcyjne hasła. Część z nich zasłoniła sobą ołtarz, inni skandowali m.in.: „Mamy dość”.

Materiał z zajścia, do którego doszło podczas mszy św. w południe, zamieściła na swoim koncie Grupa Stonewell, przedstawiająca się jako „Poznańskie stowarzyszenie integrujące zwolenników równouprawnienia osób #LGBT+”.

Na filmie słychać też odpowiedź na pytanie skierowane najwyraźniej przez jednego z wiernych – „A gdzie tolerancja, dla katolików?”: „Nie ma tolerancji dla barbarzyńców”. Intruzi pozostawali w kościele aż do przybycia wezwanej policji. Zaczęli domagać się pozwolenia na jego opuszczenie, dopiero wtedy, gdy funkcjonariusze rozpoczęli ich legitymowanie.

W wielu miejscach w Polsce protestujący ograniczyli się do oklejenia świątyń i plebanii plakatami pro aborcyjnymi oraz wlepkami, czasami na kościelnych tablicach informacyjnych . W kilku miejscach posunięto się jednak do wandalizmu, malując sprayem po elewacjach świątyń i dewastując kościoły.

Źródło: wprost.pl, tvp.info